Click Here for Site Index 

 Hartley and District - Wills   Last updated 7.1.10

New wills added 26.3.14 - Nicholas Averill (1631), John Walter (1657), Thomas Walter (1658), Thomas Blomefield (1771), George Oliver (1639), Henry Stacye (1626), Thomas Copland (1739), Sarah Effield Tasker (1845)
New wills added 29.12.10 - Thomas Peny (1464), William Smith (1530), Alice Smith (1531)
New wills added 7.1.10 - Richard Thorpe (1729), Elizabeth Whiffen (1667), George Whiffen (1668)
New wills added 24.10.09 - Thomas Cotyer (1504)
New wills added 20.7.09 - John Robynson (1516), William Draper (1538)

Wills are an excellent source for the history of how people used to live in Hartley. They give an idea of the relative standing of the person, and tell us of their families.

They survive for Hartley from about 1450 onwards. Depending on where the will was "proved" it will be filed at:

  • Centre for Kentish Studies (KAO) - all wills proved at the court of the Archdeacon or Bishop of Rochester (pre 1858)
  • Public Records Office (PRO) - all wills proved at the court of the Archbishop of Canterbury (pre 1858).
  • Principal Probate Registry - all wills proved after 1858.

There are also a few "Inquisitions Post Mortem" (pre 1660). These are local enquiries held when a tenant of the crown died, to see if anything was owed to the monarch.

 

Name

Place of Abode

Occupation

Date

Alice

Averill

Ash

widow

1626

Nicholas

Averill

Ash

yeoman

1631

Robert

Averill

Ash

yeoman

1656

Robert, sen

Batt

Longfield

 

1734

William, sen

Bensted

 

farmer

1836

William, jun

Bensted

Hartley Court

 

1857

Michael

Beresford

Westerham

esquire

1608

George

Beresford

Westerham

 

1613

Michael

Beresford

Ash next Sandwich

 

1628

Edward

Best

Hartley

yeoman

1803

Mary

Best

Hartley

servant

1847

William

Best

 

yeoman

1728

Thomas

Blomefield

Green Street Green

Clerk

1771

Thomas

Burrow

Ash

yeoman

1589

Thomas

Burrow

Longfield

yeoman

1656

Thomas

Burrow

 

 

1689

James

Burrow

Kingsdown

gentleman

1729

Elizabeth

Burrow

Kingsdown

 

1730

George

Charrington

Beddington

yeoman

1795

Everard

Clement

Ash

clerk

1700

Thomas

Copland

Meopham

Tobacconist

1739

John

Cotyer

at Haye

 

1452

Thomas

Cotyer

(incomplete)

 

1473

Peter

Cotyer

Dartford

 

1527

Thomas

Cripps

 

 

1527

Thomas

Cripps

 

yeoman

1596

Robert

Dalton

 

yeoman

1728

John

Dawe

Fawkham

 

1499

William

Draper

East Greenwich

Gentleman

1538

John

Edwards

 

 

1664

Thomas

Edwards

East Malling

yeoman

1673

Nicholas

Ellis

 

 

1614

George

Eves

 

clerk

1667

John (sen)

Feerby

St Pauls Cray

 

1455

John

Fuller

 

 

1500

Robert

Gens

Southfleet

yeoman

1576

George

Gifford

Fawkham

gentleman

1704

Richard

Glover

 

victualler

1748

John

Glover

Eynsford

 

1814

John

Glover

Shoreham

farmer

1864

Thomas

Glover

Eynsford

farmer

1886

William

Goldsmith

 

publican

1803

Christopher

Hayward

Eynsford

yeoman

1750

John

Hickmott

Cliffords Inn, London

gentleman

1657

Charles

Hickmott

New Windsor, Berks

gentleman

1673

Joan

Hickmott

Oxford

widow

1673

John

Hodsoll

Ash

 

1434

Lawrence

Holker

Gravesend

gentleman

1708

Lawrence

Holker

Milton next G'end

doctor

1738

Lawrence

Holker

St Thomas Apostle, London

 

1794

Sarah

Holland

Beckenham

widow

1779

Thomas

Johnson

 

yeoman

1695

John C W

Kershaw

 

zoologist

1950

William

Kipps

 

 

1609

Stephen

Kipps

 

yeoman

1638

William

Knight

Greenwich

labourer

1707

John

Knowles

Hartley

victualler

1782

James

Lance

Ash

yeoman

1527

William

Lance

Ash

 

1551

John

Lance

Ash

husbandman

1565

James

Lance

Ash

yeoman

1592

Thomas

Lance

Ash

 

1624

William

Lance

Ash

yeoman

1664

James

Lance

Ash

yeomen

1729

William

Lethieullier

Beckenham

surgeon

1736

Samuel

Lethieullier

Beckenham

 

1751

Sarah

Lethieullier

 (see Holland)

 

1779

Harry

Mab

 

 

1497

John

Middleton

Longfield

yeoman

1660

William sen.

Middleton

Nursted

 

1570

William

Middleton

Nursted

yeoman

1602

Nicholas

Middleton

Longfield

 

1643

John

Middleton

Longfield

yeoman

1660

Henry

Middleton

 

 

1666

Francis

Middleton

 

taylor

1688

Nicholas

Middleton

Ash

yeoman

1704

John

Middleton

Ash

yeoman

1792

Richard

Miller

Ash

yeoman

1670

John

Northassh

 

 

1506

George

Oliver

Ash

yeoman

1639

Joseph

Oliver

 

yeoman

1731

Joseph

Oliver

 

butcher

1806

John

Overey

 

 

1509

John

Overey

 

 

1555

William

Overy

Horton Kirby

 

1482

John

Parysse

 

 

1451

Thomas

Peny

Fawkham

`

1464

Ralph

Petley

Riverhead

esquire

1704

Jane

Petley

Riverhead

spinster

1743

John

Petley

Rochester

gentleman

1747

Robert Carter

Petley

Riverhead

esquire

1788

John

Robynson

Fawkham

Priest

1516

Edward

Potter

Oxford

gentleman

1702

Thomas

Rodwell

Hartley

Builder

1918

Richard

Rokesley

Dartford

 

1448

William

Smythe

Fawkham

 

1530

Alice

Smythe

Fawkham

widow

1531

Henry

Stacye

Ash

gentleman

1626

John

Stacy

Hartley

gentleman

1658

Thomas

Swan

Southfleet

 

1570

Sarah Effield

Tasker

Wilmington

widow

1845

Richard

Thorpe

Hartley

yeoman

1729

Francis

Treadwell

 

blacksmith

1819

Richard

Treadwell

 

yeoman

1806

John

Troylard

 

 

1457

John

Underhill

Fawkham

yeoman

1718

Mary

Underhill

Fawkham

widow

1729

Thomas

Underhill

 

yeoman

1765

Elizabeth

Underhill

Northfleet Green, formerly Hartley

widow

1775

John

Wade

Ash

 

1837

Thomas

Walter

Fawkham

yeoman

1555

Thomas

Walter

Lyons Inn, London

gentleman

1600

Thomas

Walter

 

 

1608

John

Walter

Fawkham

esquire

1623

Dorcas

Walter

Fawkham

 

1630

John

Walter

Fawkham

esquire

1657

Thomas

Walter

Fawkham

yeoman

1658

John

Walter

 

 

1675

Edward

Welch

 

husbandman

1718

Elizabeth

Whiffen

Ridley

widow

1667

George

Whiffen

Ash

yeoman

1668

Thomas

Whitehead

 

yeoman

1582

Thomas

Whitehead

 

yeoman

1626

Richard

Wilson

-

 

1576

Thomas

Young

 

gentleman

1688

Jane

Woodin

 

widow

1850

John

Young

 

yeoman

1713

Index by Farm

NB: this index relates to known owners or tenants of the farms, they do not necessarily refer to the farms themselves and some may have already disposed of their interest in them.

Manor of Hartley
William Draper (1538)

Bazes Shaw
Thomas Cotyer (1473)
Launce family (1551-1729)
John Wade (1837)

Black Lion
William Best (1728)
Richard Glover (1748)

Brickend
John Stacy (1658)
Lawrence Holker (1708)
Lawrence Holker (1738)
Lawrence Holker (1794)

Daltons - see Hartley Manor

Dawsland
John Dawe (1499)

Fairby
William Overy (1482)
John Overy (1509)
Thomas Young (1688)
John Young (1713)
Richard Treadwell (1806)

Forge Cottage
Thomas Young (1688)
John Young (1713)
Richard Glover (1748)
Francis Treadwell (1819)
William Bensted, snr (1836)
William Bensted (1857)

Goldsmiths
Richard Wilson (1576)
Michael Beresford (1608)
George Beresford (1613)
Michael Beresford (1628)
James Burrowe (1729)
Elizabeth Burrowe (1730)

Gossy Croft
William Kipps (1609)

Hartley Bottom Farm
Robert Averill (1656)
Richard Miller (1670)
Christopher Hayward (1750)
John Knowles (1782)
George Charrington (1795)
William Goldsmith (1803)
William Bensted, snr (1836)
William Bensted (1857)

Hartley Cottage
Thomas Young (1688)
John Young (1713)
William Bensted, snr (1836)
William Bensted (1857)

Hartley Court
Thomas Cripps (1527)
Thomas Cripps (1596)
Edward Welch (1718)
John Underhill (1718)
Mary Underhill (1729)
Thomas Underhill (1765)
Elizabeth Underhill (1775)

Hartley Field
John Middleton (1792)
William Bensted, snr (1836)
William Bensted (1857)

Hartley House
William Bensted, snr (1836)
William Bensted (1857)

Hartley Manor
Thomas Walter (1601, 1608)
Thomas Walter (1623)
Dorcas Walter (1630)
John Hickmott (1657)
Henry Middleton (1666)
Charles Hickmott (1673)
Joan Hickmott (1673)
Francis Middleton (1688)
Robert Batt (1734)
William Lethieullier (1739)
Samuel Lethieullier (1752)
Sarah Holland (1779)
William Bensted (1857)

Hartley Wood
Robert Gens (1576)
Michael Beresford (1608)
George Beresford (1613)
Michael Beresford (1628)

Hartley Wood Corner
John Edwards (1667)
George Gifford (1704)
Petley Family (1704 - 1788)
William Bensted, snr (1836)
William Bensted (1857)

Hottsfield
Thomas Burrowe (1692)

King's Arms - see Hartley Bottom Farm

Middle Farm
Peter Cotyer (1528)
Robert Gens (1576)
Edward Best (1803)

Mintmakers
John Stacy (1658)
Lawrence Holker (1708)
Lawrence Holker (1738)
Lawrence Holker (1794)

New House Farm
John Northassh (1506)
Thomas Burrowe (1692)
James Burrowe (1729)
Elizabeth Burrowe (1730)
Joseph Oliver (1731)

Old Downs
Thomas Walter (1555)

Scotgrove
Everard Clement (1700)
John Wade (1837)

Stocks Farm
Robert Gens (1576)
John Edwards (1667)
Thomas Young (1688)
John Young (1713)
William Bensted, snr (1836)
William Bensted (1857)

Whiiffins Cottage
George Whiffin (1687)
Jane Wooden (1850)
John Kershaw (1950)

Woodins
John Cotyer (1452)
Thomas Cotyer (1473)
George Eves (1667)